Столиця є лідером України за кількістю ДТП, тому відшкодування збитків при ДТП в Києві є досить актуальним питанням. Наявність у винуватця поліса обов'язкового страхування ще не гарантує отримання потерпілим страхового відшкодування в тому обсязі, який покриє всі його втрати в результаті аварії. У зв'язку з цим, необхідно розуміти, хто, в якому обсязі і в які терміни відповідає за відшкодування шкоди при ДТП.

Хто може відшкодувати завдані Вам збитки при ДТП:

Винуватець

Страхова компанія винуватця

Страхова компанія за полісом КАСКО

Роботодавець винуватця

Чесність

Правда в тому, що НІХТО не може зі 100% упевненістю гарантувати позитивний результат справи, незалежно від обставин. Тому, ми не робимо гучних заяв і не даємо порожніх обіцянок. Ретельно вивчаємо Вашу справу і озвучуємо реальні перспективи.

Ніякої шаблонної роботи

Ми не використовуємо "конвеєрний" підхід при вирішенні проблем Клієнта. Будь-яка, навіть типова ситуація, має свої особливості. Судова практика постійно змінюється, що в сукупності вимагає індивідуального підходу до кожної справи.

Активна робота

Роль Автоадвоката в судовому процесі - тільки верхівка айсберга. Велика частина нашої роботи полягає також в роботі над збором доказової бази, взаємодії з експертами, проведення переговорів з опонентами.

Чесні ціни

Ніяких прихованих послуг або незрозумілих платежів. Оплата здійснюється частинами за виконання конкретної роботи, що дозволяє Вам рівномірно розподілити витрати.

Поняття шкоди при ДТП

Цивільний кодекс України розглядає збиток при ДТП в контексті матеріальних і нематеріальних збитків.

Матеріальні збитки: поділяють на реальні збитки та упущену вигоду.

Реальні збитки - збиток, нанесений в результаті знищення або пошкодження речі, а також витрати, які особа зробила або зробить для відновлення свого порушеного права. У справах про відшкодування шкоди при ДТП прикладом реальних збитків є:

 • вартість ремонту автомобіля, деталей і комплектуючих, розмір втрати товарної вартості, витрати на евакуатор, витрати пов'язані зі зберіганням автомобіля на штрафмайданчику, витрати на проведення незалежної оцінки збитків та ін.;
 • витрати на лікування - в справах про відшкодування шкоди при ДТП з потерпілими;
 • збитки завдані майну, яке в момент ДТП знаходилось в автомобілі (телефон, ноутбук, відеореєстратор, інше майно).

Упущена вигода - доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене. Прикладом упущеної вигоди в справах про відшкодування шкоди при ДТП може виступати упущена вигода від використання автомобіля в комерційних цілях (послуги перевезення пасажирів, вантажів).

Нематеріальні збитки (моральна шкода):

 • фізичний біль і страждання, які понесені особою в зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодження здоров'я;
 • приниження честі і гідності (в контексті відшкодування шкоди при ДТП, як правило, не застосовується);
 • душевні страждання, які особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї або близьких родичів;
 • душевні страждання, які особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням її майна.

Відшкодування шкоди при ДТП на практиці має на увазі наступні приклади моральної шкоди: фізичний біль від травм; душевні страждання від загибелі родича; душевні страждання від пошкодження майна.

Хто повинен відшкодовувати збитки при ДТП?

Цивільний кодекс України встановлює загальне правило, згідно з яким, шкода, завдана майну, відшкодовується особою, винною в її заподіянні (ст. 1166). Не дивлячись на простоту даної норми, існує кілька варіантів до кого можна пред'являти позов в справах по ДТП. Ми розглянемо найбільш поширені з них:

Відшкодування шкоди при ДТП з винуватця

До введення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників автотранспорту пред'явлення позову до винуватця ДТП був основним і найпоширенішим варіантом відшкодування шкоди при ДТП. Не дивлячись на те, що сьогодні практично кожен водій має поліс обов'язкового страхування відповідальності, даний варіант не втратив свою актуальність. Причиною тому є те, що:

 • страховка не завжди покриває розмір збитку при ДТП;
 • страхова компанія винуватця є неплатоспроможною;
 • страхова компанія винуватця не виплачує страхове відшкодування.

Раніше суди України і Києва в справах про відшкодування шкоди при ДТП дотримувалися принципу: винуватець відшкодовує тільки ту частину збитку, яку не покриває його поліс обов'язкового страхування. Наприклад, потерпілому завдано збитків від ДТП на 76 тис. Грн. Припустимо, що він отримав страхове відшкодування в розмірі 50 тис. грн. (Старий ліміт відповідальності страхових), а 26 тис. Грн. підлягали стягненню безпосередньо з винуватця ДТП.

У 2016 році в судова практика з відшкодування шкоди при ДТП зазнала істотних змін - Верховний суд України прийняв резонансне рішення, згідно з яким, потерпілий має право вибору: звертатися в страхову компанію винуватця за отриманням страхового відшкодування або пред'являти позов про відшкодування збитку тільки з винуватця ДТП.

Однак уже в 2018 році, новий судовий орган - Верховний Суд, знову оновив позицію з даного питання. Верховний Суд повернувся до старого принципу: якщо у винуватця є поліс страхування, то позовні вимоги в межах страхового ліміту (на той момент 100 тис. грн.) слід пред'являти саме до страхової компанії.

Слідуючи "старій традиції", через два роки - в 2020 році, Верховний Суд знову оновив позицію з даного питання. На цей раз суд уточнив, що потерпілий все ж має право звернутися з позовом безпосередньо до винуватця ДТП, якщо його страхова компанія неплатоспроможна.

Недоліки: винуватець ДТП не завжди є більш платоспроможним, ніж страхова компанія.

Переваги: при наявності у винуватця ДТП майна, судовий розгляд з накладенням арешту на таке майно може бути досить ефективним способом відшкодування збитку при ДТП.

Відшкодування шкоди при ДТП страховою компанією винуватця

У 2005 році в Україні ввели ринок обов'язкового страхування відповідальності власників транспортних засобів - тепер кожен автовласник зобов'язаний мати поліс обов'язкового страхування. В ідеалі поліс обов'язкового страхування відповідальності покликаний убезпечити і потерпілого і винуватця ДТП:

 • Потерпілий в разі ДТП повинен гарантовано отримати страхове відшкодування в межах ліміту відповідальності страхової компанії;
 • Винуватець в разі ДТП не повинен нести ризики майнових втрат в зв'язку з необхідністю відшкодування збитку потерпілому.

На жаль, навіть у 2021 році - через 16 років після введення обов'язкового страхування, ринок обов'язкового страхування цивільної відповідальності сповнений недоліків, що породжує велику кількість судових спорів про стягнення страхового відшкодування.

Переваги: платоспроможна страхова компанія винуватця - запорука отримання страхової виплати.

Недоліки: існує тенденція до заниження страхових виплат страховими компаніями, і їх несвоєчасної виплати; страховка цивільної відповідальності не відшкодовує втрату товарної вартості автомобіля потерпілого (яка в залежності від пошкоджень може становити 5-10% від суми матеріального збитку).

Відшкодування шкоди при ДТП страховою компанією потерпілого (КАСКО)

Відповідно до Закону України "Про страхування" існує три види страхування - страхування майна, страхування життя і страхування відповідальності. Якщо потерпілий застрахував свій автомобіль за договором КАСКО, то він має право не чекати виплати з боку винуватця і отримати страхову виплату у своїй страховій компанії. В такому випадку, до страхової яка виплатила потерпілому від ДТП відшкодування, переходить його право вимоги до винуватця ДТП (право регресу).

Переваги: наявність альтернативної можливості отримати відшкодування збитку від винуватця, його страхової компанії (ГО) або від своєї страхової (КАСКО)

Недоліки: існує тенденція до заниження страхових виплат страховими компаніями, і їх несвоєчасної виплати.

Відшкодування шкоди при ДТП роботодавцем винуватця

Ст. 1172 Цивільного кодексу України встановлює, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду заподіяну його працівником під час виконання своїх трудових обов'язків.

Переваги: наявність альтернативної можливості отримати відшкодування збитку від винуватця або від його працедавця (який може виявитися більш платоспроможним).

 

Знаходимо вихід навіть в найскладніших ситуаціях

 

 

 

 

 

 

Записуйтеся на консультацію до адвоката:
097 399 27 79