Що робити, якщо потерпілий вимагає з вас відшкодування шкоди при ДТП? Коли дійсно простіше заплатити, а коли такі вимоги є незаконними? У даній статті розберемо типові ситуації:

Потерпілий вимагає гроші на місці ДТП

Будь-які вимоги розрахуватися на місці аварії незаконні. По-перше, з юридичної точки зору водій вважається винним тільки після винесення судом постанови у справі про адміністративне правопорушення. По-друге, розмір збитку не визначається "на око" а повинен бути встановлений експертом-оцінювачем.

Часто любителями розрахунку на місці без поліції є організатори автопідстав. Тому, якщо потерпілий починає наполягати на розрахунку тут і зараз то можете сміливо відмовляти, викликати поліцію і чекати оформлення ДТП. Розрахунок на місці ДТП можливий тільки за згодою.

Не можна сказати, що розрахунок на місці ДТП є абсолютним злом. Іноді це може бути вигідно і самому винуватцеві, наприклад якщо у нього немає страховки, а пошкодження дуже незначні. У чому вигода? Економія часу, відсутність адміністративного штрафу, поліція не вилучить права. Але може бути і підступ - після розрахунку і прощання з потерпілим, він може викликати поліцію, сказавши, що ви втекли з місця ДТП. Тому, якщо зважитеся на такий варіант врегулювання, то підкріплюйте ваші домовленості письмовою розпискою.

Якщо ж страховка у вас є, то гарною альтернативою розрахунку зі своєї кишені є європротокол.

Потерпілий вимагає гроші, хоча я застрахований на суму збитку

Обов'язкове страхування з'явилося в Україні ще в 2005 році. З того часу триває дискусія - чи має право потерпілий вимагати з винуватця відшкодування всіх збитків, якщо у того застрахована відповідальність? Одні наполягають на тому, що потерпілий має право сам вибирати з кого вимагати - зі страхової або з винуватця. Інші заперечують, що в такому разі втрачається сам сенс обов'язкового страхування - навіщо тоді купувати страховку, якщо в підсумку платити доведеться все одно самому?

Судова практика щодо того, хто повинен відшкодовувати збитки, постійно змінюється. З 2020 року позиція Верховного Суду наступна: потерпілий має право вибору, але тільки в тому випадку, якщо страхова компанія винуватця неплатоспроможна.

Таким чином, якщо ваша страхова компанія не виключена з реєстру членів МТСБУ і веде свою діяльність, вимоги потерпілого по компенсації збитку в обхід страхової компанії неправомірні.

Потерпілий вимагає різницю між сумою збитку і страховою виплатою.

У 2021 році, ліміт відповідальності страхової компанії по автоцивілці (ОСЦПВ) становить 130 тис. грн. Але буває, що страхові компанії виплачують не всю суму збитку. Тоді потерпілі звертаються до винуватця і вимагають відшкодувати різницю.

Наприклад, страхова нарахувала суму збитку в 100 тис. грн., Але з урахуванням зносу виплатила потерпілому тільки 70 тис. грн. Згідно із законом, різницю повинен відшкодовувати винуватець за свій рахунок.

Але, якщо у вас виникають сумніви в обгрунтованості розрахунків страхової компанії, не варто поспішати платити різницю. Бувають випадки, коли страхові компанії застосовують коефіцієнт зносу необгрунтовано, тим самим незаконно занижуючи суму страхової виплати. Також є зворотні ситуації - недобросовісні менеджери страхових компаній пропонують потерпілим схему: за певну "винагороду" завищують суму збитку, але побічно від цього страждає і винуватець ДТП. Наприклад, реальна сума збитку 30 тис. грн., Коефіцієнт зносу 50%. Тоді 15 тис. грн. повинна виплатити страхова, а 15 тис. грн. - винуватець ДТП. Недобросовісний менеджер за "гонорар" оформляє розрахунок збитку на 45 тис. грн., страхова виплачує потерпілому 22500 грн., а винуватець має сплатити залишок в розмірі 22500 грн. (А не об'єктивну суму в розмірі 15 тис. грн.).

Як боротися з такими схемами? Якщо виникають сумніви в об'єктивності розрахунків потерпілого або страхової - потрібно провести свою незалежну оцінку збитку. Якщо потерпілий не бере участі в подібних схемах він повинен без проблем надати своє авто для оцінки.

 

Якщо у Вас виникли додаткові питання, або Вам потрібна правова допомога адвоката, телефонуйте: + 38 (063) 604 85 73.